601361775
behavedog2@gmail.com

Blog

Psie Rady – Wyciszanie psa

Jednym z najważniejszych tematów w życiu z psem jest nauka wyciszania go, wydawałoby się to dość banalne i oczywiste a jednak tak często ta podstawa sprawia ogromny problem. Jakie są zasady życia z naszym czworonogiem aby umiał się wyciszać i dobrze odpoczywać?

Przede wszystkim zaspokajanie potrzeb! Zawsze powtarzamy, że spełniony pies to spokojny pies. Jeśli nie będziemy respektować jego psich potrzeb, sam wynajdzie sobie sposoby aby znaleźć ulgę w nadmiarze emocji. Jak możemy się domyślać, nie koniecznie będzie to mile widziane przez nas rozwiązanie.

Kolejna sprawa to rutyna. Psy lubią swoje schematy. Przewidywalność jest dla naszych pupili priorytetem w kwestii prawdziwego odpoczynku, podczas którego nie będą musiały być ciągle na czujce w oczekiwaniu na coś zaskakującego.

Następny punkt – szczęśliwy pies to pies, który ma wprowadzone jasne i przewidywalne zasady. O dziwo nie ten, któremu można przez tydzień wszystko a jednego dnia np. gdy przyjdą goście nie wolno prawie nic. Taki pies nie wie na co i kiedy może sobie pozwolić. Możemy powiedzieć, że w ten sposób robimy mu przysłowiowo „wodę z mózgu”, przez co jest bardziej reaktywny i nerwowy.

Ważną rzeczą dla naszego czworonoga na codzień jest strefa odpoczynku, która pomoże mu głęboko zasnąć bez obaw, że ktoś go po drodze zaczepi, nadepnie na ogon itp. To tak samo jak z ludźmi, jeśli dobrze śpimy to nasz dzień jest o wiele lepszy.

Trening samokontroli to kolejny punkt, który pomoże naszemu sierściuchowi nauczyć się odpuszczać niektóre rzeczy i nie pobudzać przy pierwszym lepszym bodźcu.

Nauka nic nierobienia w domu i na spacerze to ważny aspekt, który często jest niestety pomijany. Pokażmy psiakowi, że zwykła obserwacja bez ciągłej aktywności też jest bardzo przyjemna i wartościowa. Dzięki temu będziemy mogli wziąć psa do restauracji, plażę oraz inne miłe miejsca.

Pomyślmy też o kwestii poczucia wpływu psa na codzień. Jeżeli nasz psiak wie, że jest zrozumiany i ma coś do powiedzenia np. w sytuacjach dla niego niekomfortowych, z pewnością będzie spokojniejszy.

No i ostatnie! Nasza energia również gra kluczową rolę. Jak to się mówi „Jaki opiekun taki pies”. Jest w tym sporo prawdy. Nasze czworonogi świetnie przejmują od nas emocje dlatego właśnie dużo pracy musimy włożyć w swój wewnętrzny spokój aby mógł on przełożyć się na naszego kochanego psiaka.

Read more

Psie Rady – gdy suczka ma cieczkę.

Jak na pewno wiecie cieczka to „stan wyjątkowy” suczek dlatego trzeba też wyjątkowo z nimi postępować. Co przede wszystkim powinniście wiedzieć? Już piszemy!
Kiedy sunia jest w okresie rui zazwyczaj zakłada się jej specjalne majtki z wymienianymi wkładkami lub zwykłe pampersy aby nie zostawiała wszędzie czerwonych plam. Pamiętajcie o regularnym zmienianiu wkładek/pampersów, „wietrzeniem” interesu i ewentualnym przemywaniu w razie potrzeby np. U psiaków z dłuższą sierścią.
Jeżeli szkolicie swojego czworonoga lub macie taki zamiar, wstrzymajcie się z nauką nowych rzeczy w tym czasie. Suczki nie są wtedy podatne do nauki nowych zachowań, więc szkoda frustrować zarówno psiaka jak i siebie.
Kolejna sprawa to wyrozumiałość na dziwne zachowania suki. Często możecie zaobserwować, że jest bardziej nerwowa, kapryśna i… głodna! Jeśli ma potrzebę jedzenia więcej to śmiało możecie w tym czasie zwiększyć jej porcje o 10%.
Gdy Wasza suczka prezentuje odruchy kopulacyjne na przeróżnych przedmiotach lub ludziach  powinniście ukrócać to zachowanie.
Starajcie się wychodzić na spacery w mniej uczęszczanych miejscach i godzinach. Unikniecie wtedy ciągłego odganiania samców.
Ostatnia i najważniejsza sprawa to nadzwyczajne pilnowanie suki w cieczce. Niestety w tym okresie są bardzo chętne do ucieczek i można powiedzieć, że „odcina im mózg”, zwłaszcza na etapie kiedy są gotowe na przyjęcie samca. Nie puszczajcie swoich suczek przez cały okres rui dla jej bezpieczeństwa. Jeżeli mieszkacie w domu z ogrodem, nie spuszczajcie z niej oka na dłużej. Niestety okoliczni psi kawalerzy mogą próbować dostać się na posesje a sunie z kolei mogą wykazać się niezwykłą wcześniej nie pokazana zdolnością do podkopywania pod ogrodzeniem.
Zapobiegajcie bezdomności i pilnujcie bardziej niż zazwyczaj swoich suczek jeśli są w trakcie cieczki!
Read more

Pieskie życie. Cieczka to duża zmiana w zachowaniu suczek.

Każdy opiekun psa płci żeńskiej, musi się zmierzyć przynajmniej z jej jedną cieczką w ciągu życia (jeśli szybko zdecyduje się na kastracje).
Jak zmienia się zachowanie suczek i czego możemy się w tych tygodniach spodziewać?
Przede wszystkim sunie w czasie cieczki są mniej podatne na naukę a ich zachowanie może znacznie się zmienić. W tym okresie potrafią być bardziej nerwowe i drażliwe https://italoptik.com/yelnac/index.html , można też zaobserwować zwiększony apetyt. W domu zazwyczaj są spokojniejsze i „przyklejone” do człowieka, potrzebują też więcej odpoczynku. Na spacerach zazwyczaj są bardziej pobudzone i chętne do ucieczek dlatego nie powinno się puszczać ich luzem. Na pewnym etapie rui suczki są nadzwyczajnie „miłe” dla samców i to właśnie wtedy należy je najbardziej pilnować aby psiaki się nie rozmnożyły.
Dodatkowo suki w tym czasie bardzo często prezentują ruchy kopulacyjne na przeróżnych przedmiotach co powinno się ukrócać.
Read more