Preloader Icon
bok@behavedog.eu

Psie Rady – Jak zacząć biegać z psem?

Po pierwsze pamiętajmy, że biegamy na uprzęży tylko z psem DOROSŁYM. Minimalny wiek, który pies musi osiągnąć aby zacząć trenować to 18 miesięcy, wtedy mamy pewność, że układ ruchu się ukształtował.

Przed zabraniem się do sportu z psem, wybierzmy się do weterynarza po ocenę jego stanu zdrowia aby mieć pewność, że nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Na początek przygotujmy odpowiednio psa do wysiłku, wydłużajmy spacery i stopniowo wprowadzajmy trucht.

Nauczmy swojego psa komend, które będą nam bardzo pomocne przy bieganiu. Są to komendy typu: start, stop, lewa, prawa, przód.

Przyzwyczajmy naszego pupila do szelek i spacerujmy z nim co jakiś czas na elastycznej smyczy. Nagradzajmy go smaczkami za spokojne zachowanie.

Gdy już wychodzimy pobiegać, nie róbmy tego od razu po wyjściu z domu. Dajmy psu przejść się kawałek, załatwić potrzeby fizjologiczne i rozgrzać układ ruchu przynajmniej poprzez spokojny spacer.  Zacznijmy od spokojnego truchtu. Najlepiej na początek biegać z interwałami np. 4 minuty biegu i 2 minuty marszu.
Na koniec biegania pamiętajmy o cool downie, dzięki któremu psiak będzie mógł się wyciszyć.

Po pewnym czasie, jeśli  nasz pies jest coraz bardziej wytrzymały, możemy zacząć wydłużać czas biegu, skracać czas marszu, wydłużać dystans i zwiększać tempo, ale pamiętajmy… Nie wszystko na raz!

W jaki sprzęt musimy się uzbroić?
Dobrze dopasowane szelki do biegania, najlepiej z możliwością regulacji. To absolutny MUST HAVE. Nie możemy biegać z psem w obroży, ponieważ gwałtowne pociągnięcia podczas biegania mogą silnie nadwyrężyć jego kręgi szyjne.
Kolejny element to solidna smycz z amortyzatorem. Powinna posiadać mocny karabińczyk i wytrzymały materiał. Amortyzator zapobiega urazom, podczas nagłego hamowania czy odbicia psa w bok.
Potrzebny nam będzie też dobrze dopasowany pas biodrowy do biegania, który nie będzie za mocno obciążał bioder.
Mamy nadzieję, że tak jak my, złapiecie biegowego bakcyla i będziecie mogli w aktywny sposób spędzać czas ze swoim psem. W innym poście z cyklu „Psie rady”, opiszemy Wam jak poprawnie biegać z psem.

Post a comment