Preloader Icon
bok@behavedog.eu

Blog

Psie Rady – gdy suczka ma cieczkę.

Jak na pewno wiecie cieczka to „stan wyjątkowy” suczek dlatego trzeba też wyjątkowo z nimi postępować. Co przede wszystkim powinniście wiedzieć? Już piszemy!
Kiedy sunia jest w okresie rui zazwyczaj zakłada się jej specjalne majtki z wymienianymi wkładkami lub zwykłe pampersy aby nie zostawiała wszędzie czerwonych plam. Pamiętajcie o regularnym zmienianiu wkładek/pampersów, „wietrzeniem” interesu i ewentualnym przemywaniu w razie potrzeby np. U psiaków z dłuższą sierścią.
Jeżeli szkolicie swojego czworonoga lub macie taki zamiar, wstrzymajcie się z nauką nowych rzeczy w tym czasie. Suczki nie są wtedy podatne do nauki nowych zachowań, więc szkoda frustrować zarówno psiaka jak i siebie.
Kolejna sprawa to wyrozumiałość na dziwne zachowania suki. Często możecie zaobserwować, że jest bardziej nerwowa, kapryśna i… głodna! Jeśli ma potrzebę jedzenia więcej to śmiało możecie w tym czasie zwiększyć jej porcje o 10%.
Gdy Wasza suczka prezentuje odruchy kopulacyjne na przeróżnych przedmiotach lub ludziach  powinniście ukrócać to zachowanie.
Starajcie się wychodzić na spacery w mniej uczęszczanych miejscach i godzinach. Unikniecie wtedy ciągłego odganiania samców.
Ostatnia i najważniejsza sprawa to nadzwyczajne pilnowanie suki w cieczce. Niestety w tym okresie są bardzo chętne do ucieczek i można powiedzieć, że „odcina im mózg”, zwłaszcza na etapie kiedy są gotowe na przyjęcie samca. Nie puszczajcie swoich suczek przez cały okres rui dla jej bezpieczeństwa. Jeżeli mieszkacie w domu z ogrodem, nie spuszczajcie z niej oka na dłużej. Niestety okoliczni psi kawalerzy mogą próbować dostać się na posesje a sunie z kolei mogą wykazać się niezwykłą wcześniej nie pokazana zdolnością do podkopywania pod ogrodzeniem.
Zapobiegajcie bezdomności i pilnujcie bardziej niż zazwyczaj swoich suczek jeśli są w trakcie cieczki!

Post a comment